Když se řekne italská auta, co se vám okamžitě vybaví?
Okázalé návrhy napsané legendárními karosářskými firmami jako Pininfarina? Nastoupily vozy formule 1 Rosso Scuderia závodění na legendárních okruzích jako Monza a Mugello Tifosi Na zdraví? Motory V12, které duní a ječí charakterem 1000 zuřících býků? Supermodelky přijíždějící v superautech s nejnovější módou jednoho z desítek italských módních domů?
Přátelé, nejste jediní, kdo si myslí, že italská automobilová kultura je o rychlosti a všech věcech Bellissimo. Ve společnosti Xtreme Xperience milujeme všechny záležitosti italských superaut a hrdě mnoho z nich představujeme na našich akcích Open Road a Track Day.
Zajímá vás, proč kralují italská superauta? Čtěte dále a dozvíte se více.
Italská automobilová kultura
Italská automobilová kultura je jedním slovem jedinečná. Stejně jako jejich jídlo a móda, Italové mají způsob, jak proměnit všední věci v mimořádné projevy lásky a vášně.
Navštivte Itálii a uchvátí vás naprostá rozmanitost vozů a absolutní touha po rychlosti, kterou má zdánlivě každý Ital. Mnoho taxikářů a místních obyvatel vám řekne, že brzdová světla a stopky jsou pouze návrhy a že Italové vždy někam spěchají. To je v příkrém rozporu s tím, jak většina Italů žije svůj každodenní život, který je pomalý a metodický, vychutnávají si každý poslední doušek vína a poslední drobek jídla.
Pokryjeme všechny hlavní italské automobilové značky, ale buďme upřímní, když myslíte na italskou rychlost, myslíte na Lamborghini a Ferrari.
Historie Lamborghini a Ferrari
Scuderia Ferrari (stáj Ferrari) může vystopovat své kořeny až do dob, kdy Enzo Ferrari pracoval pro další legendární italskou společnost Alfa Romeo. Enzo měl vždy zálibu v závodění a v počátcích Alfy Romeo vedl jejich průkopnickou závodní divizi až do roku 1939. Odešel za, řekněme, „sporných“ podmínek a slíbil, že nebude používat jméno Ferrari v souvislosti se závodními závody. auto po dobu nejméně čtyř let. No, o dva roky později už pod jeho vedením vyráběl závodní vůz na bázi Fiatu, který odhalil každý kousek Ferrari kromě jména. Obcházení pravidel? To je italský způsob.
V roce 1947 Ferrari vyrábělo vlastní auta, přičemž se stále účastnilo závodů. Ve skutečnosti Enzo prodal vozy POUZE na financování Scuderie Ferrari a podle zasvěcených tak učinil docela neochotně. Abych byl upřímný, 50. a 60. léta byla skutečným zlatým věkem silničních vozů Ferrari a věci, které vyráběly, byly úžasně dokonalé. To byl také věk úsvitu formule 1 a věk epických bitev mezi Ferrari a Fordem v Le Mans. Po sérii převzetí a odkupů v průběhu let je Ferrari stále přední závodní značkou na světě a jednou z nejcennějších značek na světě.

Ferruccio Lamborghini, který se narodil farmářům v regionu Emilia-Romagna v Itálii, který produkuje hrozny, je nepravděpodobným příběhem úspěchu superauta. Po druhé světové válce vidělo Lamborghini na trhu potřebu cenově dostupného a účinného traktoru. Lamborghini Trattori (traktor) byl okamžitý úspěch. Jako rozený dráteník si v mládí rád stavěl rychlý Fiat Topolino, ale nyní s větším majetkem z obchodu s traktory začal kupovat větší a lepší italská auta jako Alfa Romeo a Lancia.
V jednom povedeném osudu je založení Automobili Lamborghini úzce spjato se sporem s Ferrari. Podle Ferruccia byla Ferrari slabě zahalená závodní auta, která na ulici nepatřila. Byli hluční, nepohodlní a nespolehliví. Tyto obavy přinesl přímo Enzovi sám a byl propuštěn, údajně tím, že byl vyhozen ze své kanceláře. Co tedy Lamborghini udělalo? Vzal své inženýrské znalosti a vybudoval vlastní automobilku. V roce 1963 byl začleněn a připraven na rock.
Přestože původní vozy Lamborghini byly dobré, zbledly ve srovnání se superautem, které to všechno začalo, Miurou. Kromě toho, že Miura z roku 1967 vypadala neuvěřitelně, využila neobvyklého uspořádání s motorem uprostřed, příčně namontovaným, aby lépe rozložila hmotnost a napomohla trakci. Mnozí si myslí, že Miura je nejkrásnější superauto všech dob, ale není sporu o tom, že uspořádání s motorem uprostřed by se stalo standardním nastavením pro superauta, která přijdou až do dnešního dne. Jak ikonické to je?

Zbytek, jak se říká, je historie. Poté, co bylo Lamborghini několikrát koupeno a prodáno, nakonec skončilo koncem 90. let v rukou koncernu Volkswagen. Odtud produkovali moderní legendy jako Murcielago a Gallardo a poté Huracan a Aventador. To, čím během své bouřlivé historie nikdy nepřestali být, je nesmírně zajímavé, dramatické a 100% italské.
Mamma Mia, více značek a modelů
Přestože Enrico Bernardi v roce 1884 postavil tříkolku na plynový pohon, italská automobilová kultura skutečně začala čtyřmi písmeny: FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino). Společnost Fiat, kterou založil Giovanni Agnelli, zařadila Itálii na mapu výroby automobilů. Raná vozidla Fiat byla směsí levné, ale stylové užitkové dopravy jako Fiat „Zero“ a bláznivých, rekordních vozidel jako „Beast of Turin“ s motorem o objemu 28,5 l. Ano, čtete správně, 28,5 LITRU.


Foto: autoglym.com
V průběhu historie Fiat pokračoval ve výrobě vozidel, která posouvala bariéru motoristického sportu, a zároveň vyráběla užitková vozidla, která byla levná, ale přesto si zachovala svébytný styl. V době, kdy druhá světová válka skončila, Fiat vyráběl vozidla, která byla opět stylová, ale stále odpovídala potřebám poválečné italské společnosti. Jmenovitě jde o Fiat 500 „Topolino“, vozidlo, které bylo absurdně maličké a malé, ale přesto mohlo uvnitř zacpat až čtyři lidi. Zdaleka nejvíce je však proslavil jejich ikonický Fiat 500, vůz, kterého se v letech 1955 až 1975 prodalo přes 3,9 milionu kusů.
Nemůžeme zmínit ikonické italské značky, aniž bychom zmínili Alfu Romeo. Alfa Romeo šlape do zadku a bere si jména od roku 1910 a závodí od roku 1911. Na světě není žádná značka, která by vyhrála více závodů než Alfa, a legendární značka byla impulsem všech věcí Ferrari. I když byl odchod Enza Ferrariho podrážděný, nikdy nepřestali vyrábět, zdokonalovat a prodávat svá vysoce výkonná vozidla, která by jim umožnila soutěžit ve všem od rally po Formuli 1. Ve skutečnosti to byla Alfa Romeo, kdo převzal šachovnicovou vlajku. úvodní Grand Prix formule 1 v Turíně.
Přenášení odborných znalostí na trať
Automobilové závody a Itálie jdou ruku v ruce způsobem, na který si jen málokterá země může činit nárok. Legendární závodní série Formule 1, nyní celosvětový fenomén, má své kořeny v Itálii již v roce 1946. Známá jako Grand Prix Turína, šlo o formalizovaný silniční závod se stanoveným počtem pravidel („formule“). které se držely výrobci jako Alfa Romeo, Maserati a ERA. V roce 1950 byl formalizován Formula World Drivers Championship (WDC) a vůbec první závod mistrovství světa se konal v roce 1950 v Silverstone.
První dekádu to byl argentinský rodák Juan Manuel Fangio a jeho titulem vítězná Alfa Romeo 159, která kradla titulky po celém světě. Fangio vyhrál v letech 1951, 1954, 1955, 1956 a 1957, rekord, který by vydržel, dokud jej v roce 2003 nepřekonal Michael Schumacher. Ano, téměř 50 let držel rekord F1 jezdec Alfy Romeo. O kolik více pouliční víry mohou Italové získat?!

Foto: Lennart Coopmans
Pamatujete si celé to drama Ferrari s jeho odchodem z Alfy Romeo? Enzův skutečný konečný cíl byl dosažen v roce 1948, kdy jeho 12válcový Tipo 125 křičel po neschválených závodech Grand Prix po celém světě. V roce 1950, prvním oficiálním roce WDC pro Formuli 1, byla Scuderia Ferrari připravena rozjet se a od té doby jsou stálicí.
Ze všech týmů ve formuli 1 je v ní Ferrari nejdéle. Řekněme to takhle, když máte konkrétní jméno pro svou fanouškovskou základnu, víte, že jste dosáhli vrcholu proslulosti motorsportu.
Zažijte Lamborghini a Ferrari s Xtreme Xperience
Víme, že rádi řídíte italská superauta, a proto máme v naší flotile legendárních superaut dvanáct Ferrari a jedenáct Lamborghini! Jednoduše neexistuje nic jako sešlápnout plyn na rovince a cítit klikání V8 na ploché rovině nebo vzteklý jekot V10 až do trojciferných rychlostí. Každá zatáčka, každé sešlápnutí plynu a sjetí z rychlosti pomocí herkulovských brzd je jedinečně speciální.

Máme k dispozici jak Ferrari, tak Lamborghini jak pro naše závodní okruhy, tak pro open road akce. Co může být lepšího než Lamborghini Huracan Spyder křičící na jedněch z nejlepších zadních silnic v Americe? Pokud potřebujete italskou rychlost a máte chuť se stát členem Tifosi pro Scuderia Ferrari, pak vy sami nějaký čas usaďte v naší flotile 488 supervozů.
Vážně, na co čekáš?
Forza Azzurri!
The post Pasta, Pizza, and Supercars: It’s the Italian Way appeared first on Xtreme Xperience.