Stažení Audi a BMW z Formule E představuje novou elektrickou budoucnost

8
Stažení Audi a BMW z Formule E představuje novou elektrickou budoucnost
Obrázek: FIA Formule E

Větší důraz bude kladen na zajištění toho, aby při pořádání závodních akcí od roku 2026 nebylo ohroženo životní prostředí, protože Mezinárodní automobilová federace (FIA) stanovila nová pravidla, kterými se řídí závazek soutěžních týmů k udržitelnosti. Mezi klíčové cíle, které FIA stanovila na seznamu, patří: používání 100% udržitelného paliva, celková účinnost a nové zaměření na elektrickou energii.

Pro závody Formule E nejsou tyto blížící se změny žádnou neznámou, protože jejím základním posláním je urychlit přechod na mobilitu s nulovými emisemi testováním nových technologií na závodních tratích, než je představí veřejnosti. Formule E navíc spolupracuje s Programem OSN pro životní prostředí, aby upozornila na výhody globálního přechodu na e-mobilitu.

Samozřejmě, že cílem je přenést to, co jsme se naučili z těchto elektrických závodů, do modelů užitkových vozů, ale realita často zaostává za očekáváním. Vzhledem k tomu, že globální dodavatelský řetězec čelí krizi, vedlo to k rozsáhlým poruchám a nedostatku materiálů, což staví stín na přechod k elektrifikaci. Kromě toho je stažení Audi a BMW z Formule E také velkou ranou pro sport, protože tito giganti jsou dodavateli motorů a pohonných jednotek pro jiné týmy a série.

Mohlo by to znamenat konec Formule E a je to předzvěstí budoucnosti elektrického motorismu – ať už na asfaltu nebo komerčním využití?

Obrázek: Formule E

Aby byly splněny požadavky FIA pro rok 2026, je třeba provést vývoj nového motoru. Kromě větší elektrifikace hnacího ústrojí musí být motor mimo jiné kompatibilní se syntetickými palivy pro závodní vůz. Aby se jakýkoli výrobce automobilů dostal mezi přední hráče, musí učinit těžké rozhodnutí a stažení prominentních hráčů vypovídá o jeho odhodlání zůstat vůdčím hlasem v aréně.

Přirozeně je snadné zavinit odchod velkých výrobců automobilů z Formule E v souvislosti s pandemií Covid. Ale ani Audi ani BMW to přímo neuvedly jako důvod svého odchodu, místo toho tyto společnosti odhalily, že Formule E již není v souladu s jejími firemními cíli. Zvýšená poptávka po dodržování nových standardů představuje další překážku, kterou je třeba překonat, a toto úsilí by bylo možné využít efektivněji na inovace, které by mohly být přínosem pro hlavní produktovou nabídku společnosti. S odchodem nebo přechodem výrobců automobilů na Formuli 1 se tak uchází o náskok v nadcházejících závodech.

Pro výrobce jako BMW a Audi byl možná až příliš velký nepoměr mezi technologií vyráběnou pro Formuli E a technologií vyráběnou pro její standardní elektrická vozidla. Součásti a materiály pro výrobu baterií, jako je lithium, nikl a grafit, se již potýkají s nedostatkem dodávek. To trvá od začátku roku 2021, což zvyšuje celkové náklady na materiál. Výrobci automobilů proto zjišťují, že je extrémně obtížné dokonce plnit objednávky od maloobchodních zákazníků a „pomocné projekty“, jako jsou závodní vozy, se dostaly na zadní sedadlo.

Obrázek: Audi

Možná, že vstup do Formule 1, nejintenzivnější konkurence v automobilovém světě, je katalyzátorem lepší budoucnosti. Čtyři hlavní faktory: životní prostředí, finance, globální povědomí a technologie, to budou hlavní zásady pro výrobce automobilů navzdory neustále se měnícím požadavkům trhu.

Marcus Schaefer, který je členem představenstva Mercedesu pro výzkum a vývoj, loni oznámil, že automobilka s třícípou hvězdou odstoupila z Formule E, řekl: „Formule E byla dobrým jezdcem, který prokázal naši odbornost a založil naši značku Mercedes EQ. V budoucnu budeme pokračovat v prosazování technologického pokroku – zejména na straně elektrického pohonu se zaměřením na Formuli 1.“

Uprostřed mnoha týmů stahujících se z Formule E je zájem Audi a Porsche o Formuli 1 vysoký a značky uvažují o partnerství s dalšími závodními týmy, jako jsou Red Bull Racing a Mclaren. Přechod výrobců automobilů do Formule 1 může být vnímán jako přirozený krok, kdy krize baterií a materiálů tlačí na větší inovace, zatímco poznatky z nadcházejících závodů by mohly být aplikovány na maloobchodní nabídky produktů.

Obrázek: Formula Rapida

Důsledky jsou zřejmé a představují úhledný obrat. Zatímco Formule E ztrácí několik výrobců kvůli svým omezujícím technologiím a možnostem baterií, Alfa Romeo, Alpine a Mercedes znovu potvrdily své závazky vůči Formuli 1. V rámci firemních obchodních plánů přejít na čistě elektrický pohon tito výrobci automobilů pevně věří, že Formule Snaha 1 o hybridní technologii hraje klíčovou roli při urychlování vývoje baterií pro novou dobu, a tak slouží hybridům a elektromobilům globálně i komerčně.

Obrázek: Spies Hecker

Odchod výrobců z Formule E nemusí nutně vrhat špatné světlo na konkrétní závodní sérii, ale ukazuje se jako správný čas pro pozitivní vyhlídky v rozvoji motoristického sportu. Nakonec to pomáhá otevřít cestu pro ekologickou a elektrickou budoucnost.

Pro více informací o autech klikněte sem.

podobné příspěvky

Leave a Reply