Rozhovor s Markusem Schaferem v Car Magazine

1
Rozhovor s Markusem Schaferem v Car Magazine

Magazín British Car provedl rozhovor s vedoucím vývoje Mercedesu Markusem Schaferem.

Přes: Auto magazín

Šéf vývoje Mercedesu Markus Schafer poskytl rozhovor britskému magazínu Car. Na otázku, zda jsou polovodičové baterie budoucností, si Markus Schafer myslí, že nějakou dobu potrvá, než se stanou mainstreamem.
„Technologie baterií v pevné fázi je považována za svatý grál elektromobilů, které slibují zvýšení kapacity uložené baterie ve stejném objemu ve srovnání se současnou technologií, ale stejně jako příslib dojezdu, baterie v pevné fázi to slibují již dlouhou dobu,“ vysvětluje. Schafer.

Schafer říká, že konvenční baterie ještě neřekly své poslední slovo. „Na druhou stranu jsme předpovídali velký průlom pro polovodičové baterie v polovině tohoto desetiletí, ale to se nestane. I tak je u konvenčních Li-Ion baterií stále dostatek prostoru pro zlepšení“.

Přidání křemíku na anodu by mělo zvýšit hustotu energie a je k tomu dostatek místa, ale zatím jsme neviděli žádné funkční polovodičové baterie, takže prozatím konvenční technologie jde po hlavě s polovodičovými bateriemi.

Schafer nezpochybňuje případnou vyšší cenu polovodičových baterií, ale znovu upozorňuje, že baterie a elektromotor jsou stále dražší než klasický tepelný motor. Inženýři na tom budou muset zapracovat, aby snížili náklady, ale bude to nějakou dobu trvat.

Další zajímavou otázkou bylo, jak moc jsou Mercedes-AMG One a Mercedes EQXX relevantní pro budoucnost.

Schafer odpovídá dvěma řečnickými otázkami: „Co si z AMG One bereme? Proč jsme opustili Formuli E, ale zůstali ve Formuli 1?
A vysvětluje, že Mercedesu se podařilo posouvat limity technologií více s F1 než s Formulí E, protože nabízí více svobody pro zlepšení baterie, elektrifikace, rekuperace energie, spalovacího motoru a dokonce i zvukové technologie. „F1 je laboratoř na kolech,“ říká Schafer. Například měnič EQXX je převzat z technologie F1.

Pokud jde o Mercedes EQXX, technologie baterií a článků se budou používat od roku 2024 v budoucích elektrických modelech Mercedesu. Mercedes vyrábí svůj vlastní elektromotor, protože – říká Schafer – „máme tolik nápadů na zlepšení jeho účinnosti a mnoho z těchto nápadů pochází od britského týmu F1“.

Také řada udržitelných materiálů použitých v Mercedesu EQXX si najde cestu do budoucích elektromobilů Mercedes.

podobné příspěvky

Leave a Reply