Prolomení hranic: Černí sportovci v motoristickém sportu

0
Prolomení hranic: Černí sportovci v motoristickém sportu

“Jsem úplně přemožen vztekem při pohledu na tak do očí bijící pohrdání životy našich lidí.” Nespravedlnost, které znovu a znovu čelíme naši bratři a sestry po celém světě, je nechutná a MUSÍ skončit.“ – Lewis Hamilton, 2021

Únor je měsícem černé historie

Měsíc černošské historie je stejně tak o reflexi činů našich předchůdců, stejně jako o pohledu do budoucnosti s nadějí a oslavě každého úspěchu, kterého dosáhli členové černošské komunity.

Může se zdát, že éra Jima Crowa je ve zpětném zrcátku dlouhá, ale mějme všichni na paměti, že zákon o občanských právech byl podepsán teprve před 59 lety a poté trvalo několik let, než byl plně implementován. Z perspektivy to není tak dávno, ai když byl zákon implementován, škodlivé účinky na černou komunitu se dodnes projevují. Jakkoli bychom si všichni rádi mysleli, že „věci jsou jiné“, pro tolik našich spoluameričanů to nemůže být dále od pravdy.

Podívejte se na motorsport a uvidíte do očí bijící nedostatek rozmanitosti napříč všemi sériemi, ale stejně jako Bob Dylan kdysi zpíval „For the times they are a-changin’“.

Pojďme se podívat na některé z nejlepších černých sportovců v motorsportu a společně oslavit jejich úspěchy.

Wendell Scott

Zdroj fotografií: NascarHall.com

NASCAR se zrodil z pašeráků na segregovaném jihu, což se také stalo základem Hnutí za občanská práva 60. let. Díky represivním zákonům a tajemným postojům neměli Američané černé pleti moc příležitostí přejít k tradičně bílým sportům, jako je NASCAR, ale člen síně slávy NASCAR Wendell Scott toto sdělení nikdy nedostal.

Poté, co sloužil ve druhé světové válce jako mechanik, se Wendell vrátil domů do Virginie a otevřel si mechanickou dílnu a provozoval měsíční svit, aby vydělal. Po setkání s promotérem, který hledal v roce 1952 nábor černých řidičů, se Wendell zúčastnil svého prvního závodu a porazil konkurenci o 50 dolarů. Byl zaseknutý.

Navzdory přetrvávajícím výzvám být Black na jihu, Wendell a jeho rodina pokračovali, dokud se v roce 1961 nepřipojil k sérii NASCAR jako profesionál. Svůj první závod vyhrál v roce 1963, což bylo plné kontroverzí, protože NASCAR předal první vítězství týmu NASCAR. na druhém místě, aby později prohlásil „chybu v bodování“. Později bylo rozhodnuto, že NASCAR se prostě chtěl vyhnout tomu, aby Wendell dostal polibek od bílé královny krásy události.

Zdroj fotografií: NascarHall.com

V roce 1966 byl solidním jezdcem střední třídy, což je obzvláště působivé, protože jeho mechanici byli jeho rodinou a staré Fordy, na kterých závodil, byly téměř vždy ojeté. Trvalo mnoho let, než Bubba Wallace vykopl dveře NASCAR, ale Wendell byl neuvěřitelně statečný v době, kdy v boxové uličce bylo jen málo spojenců.

Willy T. Ribbs

Zdroj fotografie: OfficialWillyTRibbs.com

Willy T. Ribbs se narodil v San Jose v Kalifornii a je jedním z pěti dětí, aby mohl jezdit v závodním autě.

Jako teenager křičel po horských průsmycích ve svém upraveném muscle caru a po střední škole odjel do Evropy, aby si splnil svůj sen stát se závodníkem s otevřeným kolem. Po vítězství v amatérských sériích v Evropě se Willy vrátil do Ameriky a závodil v seriálu Formula Atlantic v Long Beach, kde skončil na 10. místě. Od této chvíle Willy prošel ohromujícím počtem sérií a zažehl neuvěřitelnou kariéru.

Zdroj fotografie: OfficialWillyTRibbs.com

Na začátku 80. let si Willy namočil prsty na nohou v NASCAR a dokonce testoval pro tým Brabham vlastněný Berniem Ecclestonem ve Formuli 1. Díky tomu se stal prvním černým jezdcem, který pilotoval vůz Formule 1, což je samo o sobě neuvěřitelný úspěch. Na začátku 90. let Willy soutěžil v CART (nyní INDYCAR) a byl prvním černým jezdcem, který soutěžil v Indianapolis 500. V roce 2000 Willy přešel zpět na NASCAR, ale tentokrát za volantem kamionu s pohonem Dodge. série nákladních automobilů.

Navzdory výhradám sponzorů a procentuálním překážkám měl Willy za sebou pekelnou kariéru v motorsportu, která trvala téměř tři desetiletí.

Zdroj fotografie: OfficialWillyTRibbs.com

Lewis Hamilton

Wendell Scott a Willy T. Ribbs prosekali cestu, kterou by Lewis Hamilton proměnil v pětiproudovou superdálnici.

Málo se diskutuje o tom, že Lewis je nejlepším jezdcem Formule 1 v historii, což podporuje sedmi mistrovstvími světa jezdců, ale pro Lewise to nebylo vždy snadné. Na začátku Lewis vždy věděl, že chce být závodním jezdcem, ale vyrůstat bez velkých peněz znamenalo, že Lewis a jeho otec Anthony museli dělat věci tvrdě. Lewis často vzpomíná na ty rané dny, kdy se objevil na okruhu s motokárou z druhé ruky, zatímco ostatní bílí děti měli nejnovější a nejlepší vybavení.

Začal závodit v pouhých osmi letech a v deseti vyhrál svůj první motokárový šampionát, odtud se připojil k programu mladých jezdců McLarenu a vyhrával téměř každý závod, do kterého se zapojil až do věku patnácti let. Poté, co vyhrál sérii F1 feeder, GP2, se Hamilton v roce 2007 připojil k týmu McLaren F1. Jeho nováčkovská sezóna by ho viděla na druhém místě za Kimi Räikkonenem, ale jen o pár bodů. V roce 2008 by vyhrál svůj první jezdecký šampionát a zůstal by konkurenceschopný i ve svých McLarenech, ale byla to hybridní éra F1, kde Hamilton zazářil.

Zdroj fotografií: News24.com

Jakmile v roce 2013 nastoupil do Mercedes-Benz Petronas, trvalo mu jen sezónu, než se upravil, a v roce 2014 získal svůj druhý titul. Od této chvíle to byla pro Hamiltona nadvláda a v nadcházejících letech vyhrál dalších pět šampionátů, dokud Max Verstappen v roce 2021 neučinil přítrž své slávě.

Kromě svých neuvěřitelných výkonů je Lewis také hlavním zastáncem občanských práv a je velkým zastáncem podpory rozmanitosti v tradičně bílém prostoru, kde dominují muži. Jeho nadace, Mission 44, se snaží zvýšit účast tradičně nezastoupených skupin v programech STEM, které slouží automobilovému a motoristickému průmyslu. Od prvního dne používá svou platformu k dobru, a to z něj dělá nejen vynikajícího řidiče, ale také vynikajícího člověka.

Zdroj fotografií: BBC.com

Odkaz Lewise Hamiltona se stále píše a my se nemůžeme dočkat, až uvidíme, co pro sport a svět udělá příště.

Black American Racers Association / African American Racers Association (AARA)

Zdroj fotografií: Wikipedie

V roce 1972 se Leonard W. Miller s Wendellem Scottem (kterého jsme již představili), Ronem Hinesem a Malcolmem Durhamem spojili, aby vytvořili organizaci, která předváděla černé řidiče a jejich úspěchy. Kromě toho BARA tvrdě pracovala na zvýšení zájmu o závodní kariéru v černošské komunitě a na zvýšení návštěvnosti černochů na motoristických akcích po celém světě.

Ačkoli to trvalo jen pět let, BARĚ se podařilo získat srdce a mysl 5000 členů a uspořádat 4 výroční sjezdy. Předseda Leonard W. Miller se stal jedním z plodných členů závodní komunity, včetně toho, že byl prvním majitelem černého závodního týmu s otevřenými koly, který nastoupil s vozidlem do Indy 500. AARA) byla založena, aby pokračovala v misi Afroameričanů ve všech typech motoristického sportu, od závodů dragsterů po NASCAR.

Podívejte se na jejich síň slávy přečíst si životopisy o některých z nejlepších a nejchytřejších, kteří se kdy vydali na trať, včetně nového plemene závodníků, kteří jsou připraveni vzít závodní svět útokem.

Máme před sebou ještě dlouhou cestu

I když žijeme ve věku uvědomění a zjevné otevřenosti, černošská komunita stále čelí neuvěřitelnému množství nepřízně osudu.

Zrovna minulý rok byl Lewis Hamilton předmětem nechutného komentáře legendy Formule 1 Nelsona Piqueta ohledně jeho závodu spolu s řešením nenávistných projevů online i osobně. Podívejte se na sociální média a uvidíte více než jedno video rasových nadávek, které se zbaběle vrhají na členy černošské komunity. Jakkoli je toto chování odporné, stále existuje příliš mnoho přijímání a mlčení.

To je přesně důvod, proč musíme dál sdílet příběhy a šířit lásku a obdiv mezi výjimečnými členy černošské komunity. Motorsport je shodou okolností jednou z těch neprobádaných oblastí úspěchu Blacka, kde se příběh stále píše a vyvíjí přímo před našima očima. Je zásadní oslavit průkopníky, kteří lidem jako Lewis Hamilton vydláždili cestu k dosažení velikosti, i když Lewis Hamilton uvažuje o předání pochodně nové generaci.

Získá Lewis Hamilton konečně osmý titul, aby porazil Michaela Schumachera jako nejlepšího závodního jezdce historie? Budete prostě muset sledovat sezónu 2023 bystrým okem a zjistit, zda Lewis a nová W14 mohou dosáhnout největší cti v celém motorsportu.

The post Breaking Boundaries: Black Athletes In Motorsport appeared first on Xtreme Xperience.

Leave a Reply