Podivuhodný případ koncepčního vozu Mercedes-Benz Vision SLA

6
Podivuhodný případ koncepčního vozu Mercedes-Benz Vision SLA

Prémiová automobilka si myslela, že se jim to povedlo. Koncept Mercedes-Benz Vision SLA byl navržen jako ukázka elegantního roadsteru, který měl být zábavný, stylový a cenově dostupný. Než ale skočil na montážní linku, došlo k finančnímu selhání.

Mercedes-Benz zamýšlel vzít svět útokem s vozem, který se nepodobal ničemu, co za ta léta sjeli z montážních linek. Jejich plány ale vybuchly v plamenech. Plány přesně neodpovídaly možným výrobním nákladům.

Němci odhalili Mercedes-Benz Vidění Koncepční vůz SLA na autosalonu v Detroitu v lednu 2000. Přišel jako kombo třídy SLK-A, v jediné větě bylo zábavné a dostupné. Možná to mělo svůj podíl na pokročilé technologii. Ale vypadalo to bizarně a nepřiměřeně. S tělem vyrobeným z plastu a hliníku a sedadly z uhlíkových vláken měřil na délku pouze 148,4 palce (3 780 milimetrů). Měl extrémně krátké převisy, stejně krátký rozvor, příď, která trochu připomínala éru stříbrných šípů, zatímco zadní část zdobená popruhy pro podporu zavazadla připomínala ikonická SL této společnosti. Něco prostě neklaplo.

Mercedes-Benz SLA Vision – něco prostě nepřidalo

Tým uvažoval o atmosférickém 1,9litrovém čtyřválcovém benzínovém motoru s výkonem 125 k (123 k) a točivým momentem 180 Nm (133 lb-ft). Všechny zdroje by byly přeskupeny prostřednictvím 5stupňové manuální převodovky. Motor by dýchal přes polootevřenou kapotu se síťovinou na bocích. Tyto údaje by trpasličímu roadsteru stačily na to, aby se z nuly na hrdinu (62 mph nebo 100 km/h) dostal za 7,9 sekundy a dosáhl maximální rychlosti 210 km/h (130 mph).

Podivuhodný případ koncepčního vozu Mercedes-Benz Vision SLA (2)

Konstruktéři a inženýři to ale udělali špatně. Byl lehký a malý, ale výrobní náklady by byly přesně opačné. Vůz měl naklonit váhu na pouhých 950 kilogramů (2 094 liber). Znělo to docela jako Mazda MX-5 Miata, že? Ale zase něco prostě neklaplo.

Navíc sendvičová architektura tříd A a B byla pro roadster nevhodná. Proto potřebovala vlastní platformu. To by vyžadovalo čas a – co Mercedes nebyl ochoten investovat – peníze.

Něco ale koncept Mercedes-Benz Vision SLA přinesl. Odvážnější design pro druhou generaci SLK, přesto zkrocený ve srovnání s vizí designu. Mezitím byl Vision jen jedním z mnoha koncepční vozy to vyvolalo zájem, ale nikdy nevyvolalo sériovou výrobu.

FOTOGALERIE:

podobné příspěvky

Leave a Reply