Březen je měsícem ženské historie
“Pokaždé, když se žena postaví za sebe, aniž by to možná věděla, aniž by si to tvrdila, postaví se za všechny ženy.” – Maya Angelou
V našem moderním světě může být tak snadné brát věci jako samozřejmost, ale události jako Měsíc historie žen jsou součástí toho, jak udržet naši perspektivu pod kontrolou. I když si rádi myslíme, že jsme ušli dlouhou cestu, existují desítky odvětví, která stále postrádají zastoupení žen, a ještě více odvětví, kde úspěchy žen zůstaly nepovšimnuty.
Málokteré odvětví má tak dobrou pověst jako „chlapecký klub“ jako automobilový průmysl, ale navzdory starým tradám o tom, že auta mohou mít rádi jen chlapci, měly ženy ohromující vliv na celé odvětví od jeho samého počátku.
Pro všechny fanoušky závodů, nebojte se, v našem dalším blogu se budeme věnovat ženám v motorsportu!
Mary Andersonová
Tady je ta věc. Pokud jste řídili auto nebo letěli letadlem, ovlivnilo vás dílo Mary Andersonové.
Jak příběh pokračuje, Mary jela na trolejbusu v New Yorku během oslepující sněhové bouře a pozorovala operátora, jak vystrčil hlavu z okna, aby viděl cestu před sebou. V tu chvíli dostala nápad na gumovou čepel, kterou by obsluha mohla ovládat zevnitř vozíku. Aby čepel zůstala v rovině s čelním sklem, měla by protizávaží nebo pružinu. V roce 1903 získala svůj patent a netrvalo dlouho a její řešení hromadné dopravy se dostalo do automobilů po celém světě, počínaje Cadillacem v roce 1922.
Od té doby bude skromný stěrač často zapomenutou součástí standardní výbavy, která je navržena tak, aby nás udržovala v bezpečí na silnici. Všechno od tryskového letadla 747 po výletní loď používá stěrače čelního skla, aby vidělo cestu před sebou, a to vše díky Mary Andersonové.
Takže až bude příště pršet a spustíš ty stěrače, pamatuj, že bez Mary bys nic neviděl.
Florence Lawrence

Florence Lawrence si za svůj přínos automobilovému průmyslu nezaslouží, aby se na ni jen vzpomínalo.
Byla také první ženou, která byla během titulků jmenována na obrazovce, a shodou okolností byla také vážným automobilovým nadšencem. Florence, stejně jako každý jiný řidič na silnici v oněch začátcích, řešila všudypřítomné bezpečnostní problémy a všeobecný chaos. Pamatujte, že ulice byly stále novou věcí a stejně tak auta! Jednoho dne, poté, co se málem dostala do blatníku, protože ji odřízl člověk na boku, rozhodla, že bezpečnost auta potřebuje generální opravu.
Jejím prvním vynálezem v roce 1914 byly ukazatele směru, což byly klapky, které se vysouvaly z boku vozu pomocí mechanické páky. Bohužel si tento nápad nepatentovala a než se její nápad dostane do vozidel po celém světě, bude trvat dalších deset let. Většinu svého bohatství ztratila při krachu akciového trhu v roce 1929 a poté byla v podstatě odstraněna z očí veřejnosti.
Příběh Florence je jistě smutným příběhem, ale nakonec můžeme stále s úžasem stát v úžasu před jednou z prvních velkých ženských herců, ale také opravdovým automobilovým nadšencem v době, kdy jím bylo jen málo lidí.
Bertha Benzová

Možná poznáte to slavné příjmení jako druhou polovinu jisté slavné německé automobilky a měli byste pravdu, ale to není celý příběh drahé staré Berthy Benzové.
Ano, Bertha byla oporou manželky Karla Benze, osoby, které se často připisuje zásluha za vytvoření moderního vozu, jak jej dnes známe. Bertha si nezaslouží žít ve stínu svého manžela, naopak, Bertha byla duší, která vzala do svých rukou, aby pomohla, aby se o manželově vynálezu začalo mluvit na německém venkově.
5. srpna 1888 vzala 39letá Bertha Benzová jejich vynález, Patent Motorcar, a vezla ji a její dva syny přes 60 mil přes Německo. Díky tomu se stala první osobou, která urazila nějakou významnou vzdálenost ve vozidle. Pamatujte si, že lidé nikdy předtím neviděli auto, takže si představte jejich šok a úžas, když se žena, která řídí motorové auto, valí kolem po venkovské silnici.
Díky čirému humbuku tohoto nového „ďábelského kočáru“, který se pohyboval bez koně, byl velký rozruch, ale i špatná reklama je dobrá reklama. Nejlepší část? Manželovi to neřekla, ze strachu, že by řekl ne. Protože jejich vynález změnil svět, řekli bychom, že Bertha zavolala správně.
Když to Bertha Benzová viděla, dobře věděla, a donutila Karla, aby se postavil vedle ní, místo aby se plížil v pozadí. Nežádala o povolení, prostě se dala do práce.
Margaret Wilcoxová

Ještě na konci 19. století znamenalo být ženou nedostatek práv a definitivní nedostatek respektu, zejména v profesionálním světě. Jen málo žen bylo vědců, inženýrů nebo pracovalo v jiných oborech STEM, a to díky nedostatku přístupu a všudypřítomnému tajemnému přístupu. Ve skutečnosti si ženy do roku 1893 ani nemohly zajistit patent, bylo to přímo nezákonné.
Přesto byla uprostřed této represivní doby Margaret Wilcoxová. Strojní inženýrka s talentem na řešení běžných problémů a po jízdě v oslnivě studeném městském autě v New Yorku usoudila, že cestující si zaslouží trochu lepší. Uvědomila si, že motory se již zahřívají, a tak navrhla a patentovala zařízení, které směrovalo proudění vzduchu z horkého motoru do vnitřku vozu. V roce 1893 získala patent na moderní autotop.
Ačkoli byl tento design původně zamýšlen pro pouliční automobily, nakonec jej Ford v roce 1927 upravil pro použití na masovém trhu. Takže až budete příště ve svém autě v teple a pohodlí během chladného počasí, pamatujte, že máte Margaret Wilcox poděkovat.
Poděkování není nikdy dost
Život bez těchto ženských vynálezů by vypadal úplně jinak než dnes.
Je snadné odhrnout jejich úspěchy, ale to by odstranilo skutečný boj, kterým si každý z nich prošel, aby byl jen viděn. Vybudovaly si jméno na své skutečné drzosti, inteligenci, soucitu a porozumění v době, kdy jim pouhá skutečnost, že jsou ženy, bránila v dosažení zaslouženého úspěchu. To je jen malý výběr žen, které za posledních 150 let zásadně změnily automobilový průmysl.
Všem ženám, které neustále zlepšují bezpečnost, kvalitu a výkon všech typů vozidel, podporujeme a oceňujeme každou z vás.
The post Měsíc historie žen: Oslava žen v automobilovém průmyslu appeared first on Xtreme Xperience.