McLaren F1 je nejdražší auto prodávané v aukci

10
McLaren F1 je nejdražší auto prodávané v aukci
Obrázek: Gooding & Company

McLaren F1 se stal nejdražším vozem prodaným v aukci v roce 2021.

F1 – jeden z nejvíce ceněných sběratelských vozů pro svou vzácnost a místo v automobilové historii – se stal nejdražším vozem vydraženým v loňském roce, když byl na Pebble Beach prodán za 20,5 milionu USD. Stal se také nejdražším prodaným McLarenem F1.

McLaren F1 je dílem Gordona Murraye, který byl považován za jednoho z největších automobilových inženýrů všech dob. Jedním z důvodů, proč je F1 velmi žádaná, je její motor: 6,1litrový atmosféricky plněný motor V12 vyvinutý a vyrobený BMW.

f1 mclaren
Obrázek: Gooding & Company

Vývoj BMW V12 je vlastní příběh. Murray neměl dostatek rozpočtu na vývoj vlastního motoru pro F1, a tak místo toho vyhledal některé z nejlepších konstruktérů motorů na světě. Murray měl seznam požadavků na motor a nebyl ochoten u žádného z nich slevit. Původně šel do Hondy, ale byl odmítnut. Poté se obrátil na Paula Rosche z BMW M, který je jeho osobním přítelem, který nakonec výzvu přijal.

Požadavky byly, že motor musí být V12 s atmosférickým sáním, s výkonem alespoň 100 koní na litr a vysokými otáčkami. Tým BMW M dokázal zaškrtnout všechny Murrayho políčka a volně dýchající V12, který vytvořili, byl chválen jako mistrovské dílo a jeden z nejlepších motorů všech dob.

f1 mclaren
Obrázek: Gooding & Company

F1 je mnohými považován za první hypercar as pouhými 106 vyrobenými v letech 1992 až 1998 patří dnes mezi nejoceňovanější vozidla na světě. Tato F1 zde uváděná má lak Creighton Brown, který je kompenzován elegantním světle hnědým a hnědým interiérem. Není překvapením, že vůz byl používán střídmě, na jeho motoru V12 bylo registrováno pouhých 243 mil.

Mezi další novinky v oblasti hyperaut, Petersen Automotive Museum v Los Angeles v současné době hostí dvoudílnou výstavu s názvem „Hypercars: The Allure of the Extreme“. První část expozice potrvá do 22. září a představí ji Bugatti Veyron 16.4 a McLaren Speedtail. Druhá část poběží od 17. září 2022 do 14. května 2023. Pokud hledáte půjčky na auto bez kontroly kreditu, klikněte tady.

Pro více informací o autech klikněte sem.

podobné příspěvky

Leave a Reply