GT500, vždy vás budeme milovat

0
GT500, vždy vás budeme milovat

Nejprve připravíme scénu. Dým z pneumatik a spálená guma naplňují vzduch, když se mohutné monstrum řítí ze zatáčky do zatáčky. Kompresor vyje a masivní V8 štěká a ječí pryč.

Přes vrchol šílenství, ikonická Whitney Houston přepásala svůj slavný hit z roku 1992 „I will always love you“, když se tato příšera zmenšuje v dálce a dál pálí gumu, jak křičí pryč.

Toto je milostný dopis Fordu Mustang GT500. Milostný dopis jednomu z největších vozidel, která kdy vyjela z Detroitu, a zdaleka nejodpornějšímu Mustangovi, který kdy vyjel do ulic.

Vzdejme hold naší brzy ztracené lásce.

Žádný další rozchod?!

I když Ford Mustang GT500 milujeme, nebude součástí naší flotily pro sezónu 2023.

Podívejte, vztahy je těžké napravit. Aby plamen hořel, vyžaduje to stejné množství důvěry, spolehlivosti a touhy udržovat věci čerstvé a zábavné. Ford GT500 byl něco jako ten vzrušující, vášnivý vztah, který jste měli, když jste byli na vysoké škole. Bylo to šílené množství zábavy, ale nakonec to opravdu dlouhodobě nefungovalo. Naše Ferrari, Porsche, Corvette a Lamborghini jsou manželským materiálem, ale GT500 se nakonec stal spíše úletem.

Bohužel GT500 potkal stejný osud jako náš McLaren, totiž byl rozbitý… jako vždy! Pokaždé, když jsme byli nadšení, že se Mustang GT500 opět postavil na nohy, utrpěl další náhodnou poruchu na kritické části, která by ho odstavila na další závodní den. U tak statného a robustního stroje to rozhodně nemohlo klepat na bradu. Jako všechno ostatní od COVIDu byly díly potřebné k opravě mocného GT500 extrémně těžké sehnat a neuvěřitelně drahé. Upřímně řečeno, bylo tragické vidět tuto věc tolik na okraji, protože je to zázračný stroj s tak bohatou historií.

Kde to všechno začalo

Dnes jsou Carroll Shelby a Mustang téměř všudypřítomní, ale v 60. letech se teprve učili tančit. Shelbyho prvním sériovým speciálem byl ikonický GT350, který měl brzy následovat „Rent-A-Racer“ Hertz GT350-H. Stejně jako každé závodní auto si i tyto Mustangy získaly svou výkonnostní důvěryhodnost snížením hmotnosti, přidáním výkonu a posílením všeho od hnacího ústrojí po podvozek. Byly to tence zahalené homologační speciály, které se, upřímně řečeno, na ulici nehodily.

Foto: Caranddriver.com

V roce 1967 chtěla Shelby něco úplně jiného, ​​něco s větší silou. Skutečný svalnatý vůz vyrobený způsobem Shelby a byl jím 67′ GT500. Ford a Shelby vyvinuli 428 kubických palců V8 (to je 7,0 litru pro milovníky metrických jednotek), který vystřelil na 355 koní a 420 lb-ft točivého momentu. O podvozek se kromě přidaného výkonu postaraly tužší přední pružiny, modernizovaný stabilizátor a tlumiče Gabriel. Nabízena byla 4stupňová manuální nebo 3stupňová automatická převodovka, ale většina se prodávala jako pákové řazení.

O rok později se zrodil GT500KR, jehož výkon se dostal až na „někde téměř 400“ koňských sil, ale neměl dlouhého trvání. V roce 1971 byla linka mrtvá kvůli ropné krizi. Nicméně, to by bylo oživeno v roce 2007 po představení „Retro Revival“ S197 Mustang. Shelby byl zpět v sedle, ale tentokrát požadoval přeplňovaný výkon – 500, abych byl přesný! Pro rok 2007 byl GT500 rychlý. Opravdu, opravdu, rychle, ale na trati toho byla také strašná hrstka. Pevné nápravy nejsou zrovna skvělé ve zvládání zatáček.

Foto: MotorTrend.com

Když byl Mustang aktualizován v roce 2011, byl obnoven také GT500, ale po debutu zcela nového Mustangu se v roce 2015 vydal cestou buvola. Model, který byl štíhlejší, podlý a postavený tak, aby zvládl víc než jen rychlou jízdu po přímce. Fordu trvalo až do roku 2020, než by přišel s verzí GT500 nejnovějšího Mustangu, a stálo to za to zatracené čekání.

Měli jsme dobré časy

Dobře, takže tahle věc je šílená a neomlouvá se za to, jak to dělá. Když totiž pod obrovskou dlouhou kapotu nacpete 760 koní, lidé si toho všimnou. Nejen, že je rychlý, jak jen může být, ale je také pozoruhodně dobře vychovaný v zatáčkách. Je to přesné na úrovni Porsche nebo Ferrari? Ne. Je to přesné pro to, co by mělo být celoamerické svalové auto? To se vsaď.

Řízení této věci je divoký zážitek a naši instruktoři si opravdu užili výzvu stanovit rychlé časy na kolo. Snížení výkonu pomocí pohonu zadních kol se nakonec ukázalo být hlavní výzvou, ale všechna ta síla a všechno to šílenství, no, je to jen velký starý sud k smíchu. Milovali jsme to, dokud se věci nezačaly kazit.

Můžeme říci červené vlajky?

Mustang Shelby GT500 Xtreme Xperience v Pit Lane v Utah Motorsports Campus

…A ne tak dobré časy

I když Ford GT500 milujeme, prostě není dobrý pro to, co děláme, protože prostě není dostatečně odolný, aby mohl jezdit každý víkend.

V době, kdy jsme s ním, jsou to jen některé z problémů, na které jsme narazili:

  • Vadné kompresory (u jednoho vozu byly opraveny/vyměněny 3x)
  • Porucha katalyzátoru
  • Problémy s převodovkou s přehříváním také způsobují špatné řazení

Jak jsme zmínili, získání dílů pro opravu tohoto Mustangu na míru se pro náš tým ukázalo jako problém. V jednu chvíli jsme čekali přes dva měsíce, než jsme dostali díly na výměnu výfukového systému! Pro společnost, která vydělává na provozu aut, to nebylo vhodné. Navíc lidé, kteří si objednali a očekávali, že budou řídit GT500, byli neustále opuštěni. Není vpohodě.

Na ježdění po ulici nebo o víkendech super. Sledujete to každý týden?

To jsem já, ne ty.

Xtreme Xperience.s Mustang Shelby GT500 na závodní dráze

Je to “Uvidíme se později?”

V tuto chvíli ano, musíme toho nechat jít, ale to neznamená, že ten nejodpornější z nejhnusnějších Mustangů se nakonec nedostane zpět do naší flotily.
Ford to plánuje vydání další verze GT500 v roce 2026, těsně po vydání neuvěřitelně medializované řady Mustangů 2024. Je docela velká šance, že Xtreme Xperience bude na vrcholu seznamu pro nákup tohoto monstra, ale čas ukáže, zda a kdy ten den skutečně přijde. Kdykoli je na obzoru nový Shelby, zvěsti létají a my se snažíme vyhnout mlýnu, jak jen to jde.

Pojďme to projet

Dobře, náš Mustang se chystá vyrazit na pastvu, ale to neznamená, že si nemůžete dát ještě jednu divokou jízdu!

Po zbytek roku 2022 je Ford Shelby GT500 stále k dispozici a my chceme, abyste vyšli ven a zažili toto celoamerické monstrum, než bude příliš pozdě. Budete mít příležitost naučit se krotit tohoto divokého koně od našich instruktorů, kteří strávili hodiny učením a zdokonalováním nejlepších technik pro dosažení maximálních časů na kolo. Koneckonců, kolem 760 koní a pohonu zadních kol se nemůžete jen tak plácnout, je potřeba s ním zacházet s láskou a jemným dotykem.

Takže nepodléhejte FOMO. Vypadni a projeď tu věc, abychom viděli, proč nám bude chybět, i když to v srdci bolelo.

Mustang Shelby GT500 Xtreme Xperience v Pit Lane v Utah Motorsports Campus
Najděte svůj disk

The post GT500, We’ll Always Love You appeared first on Xtreme Xperience.

Leave a Reply