8 faktů, které byste měli vědět o platformě elektrických vozidel Kia E-GMP

3
8 faktů, které byste měli vědět o platformě elektrických vozidel Kia E-GMP

Platforma pro elektromobily E-GMP bude mít Kia & Hyundai vedoucí postavení v éře čistě elektrických vozidel.

Hyundai Motor Group oficiálně představila zcela novou platformu vyhrazeného bateriového elektromobilu (BEV).

Hyundai, Kia a Genesis budou v budoucnu používat novou platformu, která byla online odhalena na akci nazvané „E-GMP Digital Discovery“, u všech svých nadcházejících elektrických vozidel, a to jak v USA, tak globálně.

Platforma se začne objevovat v modelech Kia nové generace počínaje lety 2021 a 2022. Zvládne všechny druhy různých vozidel, včetně sedanů, SUV, crossoverů a dokonce i vysoce výkonných elektromobilů.

Platforma E-GMP je určena výhradně pro elektromobily na baterie a přináší výhody, které nenajdete u jiných platforem, které v současnosti skupina Hyundai používá. Všechny tyto další platformy jsou určeny pro modely spalovacích motorů.

Mezi mnoho výhod nové platformy patří silnější jízdní výkon, zvýšená flexibilita vývoje, lepší bezpečnostní prvky, větší prostor pro cestující a náklad a lepší jízdní dosah.

Na první pohled má nová platforma hodně před sebou a očekává se, že bude extrémně konkurenceschopná. Pojďme se ponořit hlouběji a promluvit si o 8 důležitých detailech nová Kia E-GMP plošina.

1. Specifikace Kia E-GMP

  1. Dojezd více než 311 mil (500+ kilometrů) na jedno nabití v rámci cyklu WLTP
  2. Extrémní sportovní zrychlení vozů s vrcholnými modely z 0-100 km/h (62 mph) za méně než 3,5 sekundy
  3. Maximální rychlost až 260 km/h (162 mph)
  4. Nový vysokorychlostní elektromotor (až 20 000 ot./min)
  5. 80 % dobití možné za 18 minut pomocí rychlonabíječky 350 kW (800 V) DC
  6. Možnost obousměrného nabíjení
  7. Pohon zadních kol nebo volitelný pohon všech kol

2. Extrémně rychlé nabíjení

Díky možnosti nabíjení 800 V je platforma E-GMP vybavena špičkovými schopnostmi přeplňování.

Abychom to vyjádřili v číslech, která jsou srozumitelnější, lze novou platformu Kia E-GMP nabít na 80 % za pouhých 18 minut. Může také přidat zhruba 100 kilometrů (62 mil) dojezdu za pouhých pět minut.

Většina modelů EV dnes umožňuje pouze jednosměrné nabíjení. Nabíjecí systém založený na E-GMP je mnohem flexibilnější, protože také umožňuje obousměrné nabíjení!

Bez potřeby dalších komponentů lze vybíjet energii z akumulátoru vozidla. To znamená, že nabíjecí systém Kia může obsluhovat jiné elektrické stroje 110/220 V a také nabíjet další elektrická vozidla.

3. Nadcházející plně elektrická vozidla

Celkově vzato se E-GMP objeví ve 23 nadcházejících modelech BEV od Hyundai Motor Group, včetně 11 vyhrazených modelů BEV.

Cílem je do roku 2025 celosvětově prodat více než 1 milion modelů. Hyundai nedávno představil značku IONIQ EV, přičemž pod tímto označením budou přicházet tři vyhrazené elektromobily. IONIQ 5, 6 a 7 dorazí do roku 2024.

Jako součást Hyundai Motor Group se Kia také zavázala k čistě elektrické budoucnosti v rámci strategie Plan S. V příštích několika letech má Kia v plánu uvést na trh sedm vyhrazených modelů EV.

4. Pohon RWD & AWD

Na nové platformě E-GMP je k dispozici dvojice různých nastavení pohonů. Po uvedení nových modelů budou mít řidiči možnost nastavení s pohonem zadních kol (RWD) nebo pohonem všech kol (AWD).

Modely, které jsou dodávány s AWD, mohou mít přídavný elektromotor, takže je jeden vpředu i vzadu. Sada AWD bude také dodávána s odpojovačem převodovky EV, který řídí spojení mezi předními koly a přídavným motorem. Řidiči také umožní přepínat mezi režimy AWD a FWD a přizpůsobit se aktuálním podmínkám vozovky.

5. Maximalizovaný vnitřní prostor

Modulární platforma elektromobilu Hyundai Kia

Platforma E-GMP přichází s dlouhým rozvorem, štíhlým modulem kokpitu a krátkými převisy vpředu i vzadu, to vše umožňuje větší vnitřní prostor.

Kabina má rovnou podlahu, protože baterie je umístěna pod kabinou. Umístění baterie znamená, že cestující mají více prostoru pro nohy a větší kontrolu nad uspořádáním předních a zadních sedadel.

6. Efektivní elektrifikační systém

Výkonný motor, EV převodovka a invertor jsou komponenty elektrického systému na platformě E-GMP. Všechny tři prvky jsou složeny do jednoho kompaktního modulu.

Nastavení umožňuje vynikající výkon, přičemž maximální otáčky motoru se zvýšily asi o 70 % více než u stávajících motorů. Motor je menší než většina ostatních, přesto může poskytovat podobný výkon a zároveň je efektivnější v prostoru a výšce.

7. Silný výkon

Platforma E-GMP poskytuje dojezd asi 300 mil a je také vhodná pro použití ve vysoce výkonných modelech.

Při odhalení dojezdu nové platformy bylo také oznámeno, že elektromobily jedoucí na této platformě budou mít zrychlení z nuly na 62 MPH za méně než 3,5 sekundy, nemluvě o maximální rychlosti 260 MPH. Tato čísla jej staví na stejnou úroveň jako Ferrari, Porsche a Lamborghini.

8. Genesis EV

Oficiální tisková zpráva oznámila, že nová platforma bude pro modely Kia a Hyundai, ale také víme, že E-GMP se objeví i v luxusních modelech Genesis.

Genesis má plně elektrický kompaktní crossover s kódovým označením EW, který je v současné době ve vývoji. Uvedení tohoto modelu je naplánováno na konec roku 2021. Platforma bude také použita v nadcházejících modelech Genesis EV, z nichž některé budou spadat do kategorie vysoce výkonných.

podobné příspěvky

Leave a Reply